img not found!
img not found!

Adaptacja

Adaptacja

Adaptacja dziecka jest procesem związanym z przyzwyczajaniem się do nowego środowiska i otoczenia.
Pogodzeniem z rozłąką z rodzicami, nabraniem gotowości emocjonalnej i psychicznej do przetrwania tej rozłąki.


 

Kilka wskazówek pomocnych w adaptacji:

  1. Trzeba pamiętać, że w pierwszych dniach pobyt dziecka w placówce powinien być krótki, stopniowo należy przyzwyczajać go do rozłąki z rodzicem. Dlatego ważne jest, aby było odbierane po obiedzie ok godz. 12.

  2. Pożegnanie z maluchem zawsze jest bardzo trudne dla wszystkich również dla rodziców- dlatego ważne aby trwało jak najkrócej. Przedłużanie przytulania, całowania powoduje, że dziecko jeszcze mocniej koncentruje się na swoich emocjach i płaczu.

  3. W pierwszych tygodniach można pozwolić maluchowi na zabieranie ze sobą ulubionej zabawki, misia, kocyka, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa i kojarzy się z domem. W momencie kiedy dziecko przyzwyczai się do miejsca należy stopniowo ograniczać zabawki np. zostawiać w szatni na półce.

  4. Nie obiecuj dziecku, że jeśli pójdzie do żłobka, to coś dostanie.

  5. Kontroluj co mówisz. Zamiast ,,już możemy wracać do domu”, powiedz ,,teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

  6. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub osoba, którą dziecko zna.

  7. Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, w miarę dokładnie: nie mów ,,przyjdę, kiedy skończę pracę, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć ,,odbiorę cię po podwieczorku” – jest to dla dziecka dobrą miarą czasu, gdy wie kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by dotrzymać słowa!

  8. Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, ilość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym.

  9. Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.

 

PAMIĘTAJ: ŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO ZAWSZE Z UŚMIECHEM !

Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do placówki oraz opiekunów. Słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami. Zaufanie, dobre zdanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji są kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka do żłobka.

 

Adaptacja w żłobku trwa zazwyczaj 2 tygodnie do miesiąca. Pierwszy dzień pobytu dziecka to zawsze godzinka, a następnie stopniowo wydłużamy ten czas, w miarę jak dziecko jest gotowe na dłuższe pobyt w placówce.

Pamiętajcie, że każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia. W razie pytań lub wątpliwości, jesteśmy do Państwa dyspozycji i służymy pomocą. W naszej placówce proces adaptacji dostosowywany jest indywidualnie do każdego dziecka, po wcześniejszej rozmowie z rodzicami. Każdy maluszek jest inny za każdym razem wygląda to trochę inaczej. Nasi pracownicy będą dbali o to, aby dziecko czuło się jak najlepiej i żeby proces adaptacji przebiegał bezproblemowo. Po każdym dniu adaptacji opiekunki będą zdawać relacje z przebiegu dnia, abyście Państwo byli na bieżąco z postępami dziecka.

Kontakt